Going on healthy diet – Expensive/ affordable?

By | January 23, 2013

Hie everyone!

9

It’s really interesting to discuss my views on this topic. Going on diet is expensive or affordable. When we hear anyone talking about diet they majorly talk about being on low calorie diet and majorly surviving on fruits, vegetables and sprouts. When you sit and calculate these food groups from the food pyramid are the costliest foods to be consumed. If these foods intake has to be increased in the diet it is obvious that the expenditure of your diet will also increase.

But when we talk about including few food groups in your diet simultaneously we also ask to delete few unnecessary food groups from the diet. More or less the expenditure remains the same only the category of foods changes as per the diet prescribed. So it’s very necessary to closely analyze your diet and expenses to come to the conclusion whether it’s really expensive or affordable. Affordability of healthy food is far more less than that of life. Healthy diet will give a healthy diet with no or less visit to the doctors, Medicine, Injections and hospitals. As we all know “Health is Wealth”.

“Where there is a will, there is a way”. When you really feel you should have a healthy diet, there are all the options available expensive as well as cheaper. It’s on you which one to choose. Expensive options are easily available whereas for cheaper options require your time and effort.

When you are asked to take fruits, does fruits only means apple, grapes, peaches, berries, melons etc. NO! Fruits also includes guava, papaya, banana which are comparatively cheaper than the other foods and where affordability is not a question. In terms of salads and vegetables, seasonal vegetables can be eaten which are cheaper. Tomatoes can also be consumed in place of a fruit. So if you really feel like following healthy diet there is always an option. Juices recommended can be replaced with a glass of fresh lime juice, Buttermilk.

10

Affordability is generally seen only when it comes to eating healthy food. When you socialize and eat food out 3 times more the money is spent on the food which is not as healthy as home food. Average intake of oil in a family of 4 people is not less than 200gms per day which is considered to be very high. On an average each person consumes 50gms of oil. This intake has to be dropped down to 15gms per day which comes to 60gms per day for 4 people. So here you can save your money which is going wasted on the food which is not actually required by the body.

So I request you when you visit your nutritionist for a healthy diet pleases inform her or discuss with her the affordability issue. Your nutritionist will be more than happy to plan for you a healthy well balanced cheaper diet which you will happily follow and benefit your body rather than planning an expensive diet which you will follow for a week and then stop. So trust your health professionals and give them chance to solve your issues and give you best of their knowledge.

So it’s not always that a healthy diet is an expensive diet. The only thing expensive is your life. So do not compromise anything for your life.

The following two tabs change content below.

RD Neha Kava

National Registered Dietitian at NutriChoice4u.com
Neha Kava is a National Registered Dietitian, Certified Sports Nutritionist in India. She specializes ins Clinical Nutrition, weight management. She likes to spread awareness and educate her readers about health, nutrition, fitness, mental health, sexual health and diet tips for holistic health. You can connect with her on info@nutrichoice4u.com Or hethhealthhome@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.